среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachetki te są z odmiennych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bardzo podobne, tak że niekiedy mało wprawnym ślipiem z trudem je rozróżnić.

Chociaż kamienie ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak iż czasami mało wprawnym ślepiem trudno je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, banalnej obróbce i stosunkowo niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najłatwiej odszukać w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy pozyskuje się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym kruszy albo od razu ociosuje, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy ogrodzenia z PCVMorąga na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak złączony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Jak spoiwem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Nie licząc podstawy zlepiających występują tam także pozostałe domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się zabarwienie skał na plot PVC na plot i furtkę sztachetowa, przybierają one wtedy rozmaite odcienie czerwieni, brązu i zieleni. W naturze złożone są w warstwy o przeróżnej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak wielkich złóż wycina się największe bloki, używane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można też siekać na sześciany o proporcjonalnych konturach, używane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Wolno również je rozdzielać przy asyście specjalnych klinów a także dłut na małe, nietypowych kształtów kawałeczki. Służą do układania nawierzchni ścieżek a także budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztachety z PCV stosuje się również wapienie - skały aluwialne, powstałe spośród nagromadzonych na dnie mórz i jezior pozostałości organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, ale również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z archaicznych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zachwalane na ogrodzenia z plastyku na plot i bramkę sztachetowa. Nadają się jednakże po największej części do stosowania w środku budynku, dlatego że poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki oraz dojazdy, do urządzania parków skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je również do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, bo są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od kształtu skweru oraz własnych upodobań forma kamiennych tafel może być różnorodny – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po prosto skróconych prostokątów lub kwadratów. Murki oraz ogrodzenie PCV na plot i bramę ze sztachet tworzy się z głazów różnego układu, ułożonych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje spośród kawałków o nietypowych układach, powinno się je adekwatnie zestawiać tzn. tak, ażeby forma każdego kolejnego łączył się z poprzednim. Aby takie płot było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe przerwy w środku można dopełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się jednakowo jak z cegły bądź pustaków. Piaskowce a także wapienie możemy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenia Poznań należą do skał mało wytrzymałych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają ciemnego koloru. Bez trudu obrastają też mchem a także wodorostami. Można temu zapobiec pokrywając pokrywę ogrodzenia Poznań bądź rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie usiłujmy oskrobywać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, dlatego że na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane jednostki polerują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy umyć go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pragniemy, by kamienie na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym chronić ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий