понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot czyli jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają funkcje ogrodzenia, lecz często służą tez za dekoracje. Przeważnie takie ogrodzenia z PCV buduje się w słonecznych miejscach, gdzie błyskawicznie rosną i mocno gęstnieją. Mnóstwo czaru maja również takie rosnące ploty, które wiodą przez cieniste zakątki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina witek bądź kwiatami tworzą zajmujące spojrzenie obrazy, natomiast ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego ogrodzenia uspokaja a także relaksuje.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego parkanu, warunki jakie są w ogrodzie, oraz nasze preferencje a także czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same wzrastają, nierzadko tez ekspansywnie kwitną, jednak potrzebują tez wiele przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenie PVC zdołają być niezwykle smukłe, jednakże trzeba je cyklicznie przycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, ponieważ takie plot komponuje się na jakiś czas, nieraz nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezwykle modny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo zalet:
•jest mało wymagający,
•dobrze znosi susze,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, i nawet jeśli je zrzuci, to i tak gąszcz jego witek stanowi niedostępny dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ploty nieformowane. Są to m.in. rodzaje o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się praktycznymi roślinami polecamy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją kształtować wyłącznie od strony widocznej, natomiast cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, aby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, albowiem ponad dwumetrowe ogrodzenie PCV stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Żeby stworzyć taki plot rośliny zasadzamy wokół granic posiadłości. O ile mamy dużo miejsca, w największym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Gdy pragniemy aby nasze żywe ogrodzenie było niezwykle wysokie a zarazem wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego względnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie trudne.

Комментариев нет:

Отправить комментарий