пятница, 22 апреля 2016 г.

Nic mocno nie podkreśli linii trawy ewentualnie kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

Niezwykle duże, bowiem prawie dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby zasłania okoliczne budynki a także ulice. Aby zrobić taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy by nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je ukształtować z brzostu pospolitego, grabu pospolitego lub klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, że gdy rośliny nas przewyższa, ich przycinanie może być utrudnione.

Nic wyraźnie nie uwydatni linii trawy albo rabaty jak niskie żywe plot.

W cieniu, gdzie podobnie trawnik, jak i rabaty czasami nie mogą dobrze rosnąc w przydzielonych terenach, niewielkie drzewa zdołają utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach ewentualnie zasłonią gołe placki gleby. Dobrze przycięty niewielki żywopłot sam zresztą robi za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Wiosna wyłącznie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych gałązkach, których się już nie skraca), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w mrocznych zaułkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je zgrabne jabłuszka, które wolno przerobić na przetwory.

Niskie albo rosłe roślinne ploty wolno uzyskać z odmian iglastych.

Niestety, rośliny z tej klasy często są dużo bardziej kosztowne aniżeli drzewa liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis pospolity. Zazwyczaj szeroko się rozrasta oraz należny go obcinać, toż jego wersje Fastigiata Robusta jest dozwolone zostawić bez pomocy.Powinien się szybko rósł oraz ochroni filarowy zarys.

Jeśliby wasz zaułek jest nader ciemny, warto aby roślinny plot rozświetlić kolorowymi plamami. Niektóre z cienioznośnych wariantów maja przemiany o płowych ewentualnie różnokolorowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr sztampowy Aureum oraz dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne barwy są najbardziej widoczne w słońcu, niemniej jednak nawet w cieniu korona drzewa ostają wystarczająco jasne, niejako oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий